•  220

Podstawowa konfiguracja PC z Windowsem

W tym artykule przedstawię podstawowe narzędzia, które używam do codziennej pracy.

Oczywiście każdy z Was może używać innych alternatywnych rozwiązań - ja akurat polubiłem te niżej wymienione.
IDE / NetBeans / PHP Storm

Przetestowałem wiele edytorów, jednak na dłużej zatrzymałem się przy NetBeans'ie. Posiada praktycznie wszystkie "ficzery" niezbędne do wygodnej pracy. Wraz z rozpoczęciem przygody z Frameworkiem Symfony, przesiadłem się na PHP Storm'a, który dużo lepiej radzi sobie z "podpowiadaniem" składni dla w/w Framework'a. Niestety w przeciwieństwie do NetBeans'a jest on płatny, w dodatku na zasadach rocznej licencji.

Warto zwrócić uwagę, że będąc studentem - można uzyskać darmową roczną subskrybcję, co też mi się udało zrobić i jestem szczęśliwym posiadaczem (mimo, że studentem już nie jestem...).

Konsola / Cmder

O tym, że domyślna konsola w Windows'ie nie jest "na największym wypasie" to już wiadomo od dawna. Ja osobiście korzystam Cmder'a, który w zupełności wystarcza.

Do prawidłowego i wygodnego korzystania - należy prawidłowo skonfigurować zmienne środowiskowe, co jest opisane na końcu artykułu.

Git

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać tego narzędzia. Ja korzystam z wiersza poleceń, ale wersja okienkowa również ma swoje plusy.

Dodatkowo warto zintegrować swojego GIT'a z projektem typu https://waffle.io, który pozwala w przejrzysty sposób zarządzać projektem. Po instalacji wystarczy kilka kliknięć, aby dokonać synchronizajci z naszym kontem!

Serwer lokalny / XAMPP

Wcześniej z korzystałem z innych "wynalazków", ale na dłużej pozostałem przy XAMP'ie. Posiada podstawową konfigurację, która w większości wypadków jest wystarczająca. Dodatkowo PHP MyAdmin i cóż trzeba więcej.

Klient FTP / Total Commander

Klientów FTP jest milion, ja jednak pochodzę z lat 90tych i pozostałem przy Total Commanderze.

Foto-edytor / Photoshop

Jestem zwolennikiem Photoshop'a. Właściwie jest to jedyny program którego używam. Jeśli chodzi o masową kompresję plików to używam darmowego narzędzia jakiegoś zawziętego programisty Fotosizer, który odziwo cały czas jest rozwijany.

Composer

W razie problemów z SSL/TTC można spróbować wyłączyć te opcje za pomocą komend (jednak nie jest to zalecane):

composer config --global disable-tls true
composer config --global secure-http false
Zmienne środowiskowe

Aby skonfigurować zmienne środowiskowe, należy dostać się do "panelu sterowania" a w nim np poprzez wpisanie słowa "zmienne" w wyszukiwarce odszukać odpowiedią pozycję.