•  0
 •  238

Prowadzenie strony fanpage - dobre praktyki

Wiele osób decyduje się na prowadzenie własnego fanpage'a na Facebooku bądź innych portalach społecznościowych. Często robią to, jednak bez przemyślanej strategii.

Jest to duży błąd. Strona prowadzona bez ukierunkowanej strategii i tematyki, jest chaotyczna i nieestetyczna, co może prowadzić do braku zainteresowania (lub jego spadku), błędnego odbioru intencji autora, a także dezorientację u samego redaktora tekstów.

Good strategy.

W tym artykule postaram się wyszczególnić oraz omówić kilka dobrych praktyk podczas prowadzenia strony typu fanpage na portalu społecznościowym Facebook.

 1. Zacznij od pomysłu – przemyśl jaką strategię promowania chcesz przyjąć, czym zainteresujesz odbiorców oraz z czym ma się kojarzyć Twoja marka/firma/produkt.
 2. Daj się polubić – posty z fanpag'y pojawiają się na tablicach użytkowników, a Ci poświęcają tyle samo czasu na ich czytanie, co postów innych użytkowników. Istotą jest redagowanie wpisów w ten sposób, aby nie były odbierane jako reklama, której nikt nie lubi!
 3. Popisz się czymś więcej – wpisy zawierające zdjęcia i filmy są oglądane dużo chętniej i mają większy zasięg!
 4. Konsekwencja - dodawaj posty regularnie. Trzymaj się założonej strategii.
 5. Nie za dużo - badaj jaka ilość postów dziennie/tygodniowo jest optymalna dla Twojej grupy odbiorców. Uważaj, aby nie przesadzić! Spowoduje to spadek zainteresowania i może prowadzić nawet do negatywnego nastawienia do Twojej marki.
 6. Nie za mało – prowadzenie strony i nie publikowanie wartościowych treści jest bez sensowne.
 7. Jak cię widzą, tak cię lubią – daj się polubić, a później daj się lubić. Dbaj o detale. Dopracowywuj każdy szczegół, grafiki i teksty przygotowywuj z największą starannością.
 8. Konkursy – dobrym pomysłem na uzyskanie rozgłosu jest prowadznie konkursów. Ustal regulamin i opublikuj go na stronie internetowej. Nagrody losuj uczciwie. Transparentność jest najważniejsza!
 9. Nie kupuj fanów –  użytkownicy sprawdzają, czy wśród fanów są już ich znajomi. Puste profile kupionych fanów znacznie obniżają wiarygodność marki.
 10. Miłość od pierwszego spojrzenia – dobrze zaplanuj treści na stronach. Nie mogą być one mało wartościowe, długie i nudne. Statystyczny użytkownik poświęca około minuty na przeczytanie artykułu.

Przed startem

Przygotuj wszystkie pola opisowe Twojego Fanpage. Dodaj atrakcyjne grafiki i skomponuj układ w taki sposób, aby strona w schludny sposób prezentowana to co masz do zaoferowania. Upewnij się 10x, że nie popełniłeś żadnych błędów ortograficznych i merytorycznych.

Before You start.

Zacznij od zapraszania znajomych do polubienia Twojej strony. Jest to najłatwiejsza grupa lajków, które możesz uzyskać - później będzie już dużo trudniej. Niektórzy polubią Cię od razu widząc Twoje zaproszenie. Inni zerkną na zawartość strony. Wprowadź tam treść, która może przekonać do kliknięcia lubię to.

Ciekawe artykuły

Nie zawsze będziesz miał czas i chęci na przygotowanie ciekawych newsów. Dlatego dobrze zrobić sobie listę tematów o czym chcesz w przyszłości pisać, i w każdej wolnej chwili starać się coś do niej dopisać.

Facebook stats.

Dobrze mieć predefiniowane kilka tematów w przód i publikować je w określonych odstępach czasowych np. co 3 dni lub co tydzień itp.

Obserwuj jakie są reakcje użytkowników. Wyciągaj wnioski! Jeśli efekty nie są zadawalające tzn. że popełniasz jakieś błędy. Trzeba to zmienić.

Jeśli Twoja strona zacznie żyć już swoim życiem możesz rozważyć zakup płatnych kampani. Ale to jest temat na osobnego posta.

Polub mój Fanpage, aby być na biężąco!