•  0
 •  254

Etapy transakcji - realizacja strony www

Pracuję jako freelancer i realizuję projekty stron internetowych w oparciu o umowę o dzieło.

Na początku warto zadać sobie pytania: czy potrzebuję stronę internetową, jeśli tak - to po co, i jakie ma spełniać ona zadania?

Oferowane przeze mnie usługi kierowane są do osób świadomych i chcących istnieć w "e-świecie".

Nie wciskam produktu każdemu, bo nie dla każdego on jest, mimo iż system Altego (na którym opieram swoje prace) - zbudowany jest w taki sposób, iż możliwe jest dopasowanie jego konfiguracji do niemal każdego profilu działalności.

Jaki jest Twój cel biznesowy?

Pierwsze pytanie, jakie zwykle zadaje swoim klientom, brzmi: „Jakie są Twoje oczekiwania wobec strony?”. To dzięki temu wiem, jaką ścieżką mam podążać przy realizacji projektu. Jeśli wspólnie uda nam się ustalić cel, jaki strona ma realizować, zostaje osiągnięta obustronna korzyść.

Achieve the targets.

Klient jest zadowolony z efektu moich prac, a ja mam pewność, że prawidłowo zaprojektowałem całą stronę i zwróciłem uwagę na najważniejsze aspekty.

Strona www jest przedsięwzięciem/inwestycją a co się z tym wiążę to min. koszty, zyski i zwrot inwestycji (ROI).

Wykonanie przeze mnie projektu strony internetowej jest sprawą wyjściową (nie jest to jedyny koszt). Witryna musi być zaprojektowana w taki sposób, aby założone plany biznesowe zostały w jak największym stopniu zrealizowane.

Dodatkowo w planie należy uwzględnić dodatkowe koszty związane z usługami pozycjonowania (SEO), reklamami na komercyjnych portalach lub kosztami kampani np. Google AdWords i opłatami za domeny i hosting.

Przykładowe cele biznesowe:

 • prezentacja firmy/produktów
 • nakłonienie odwiedzających do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie
 • budowanie świadomości marki
 • zwiększenie średniej liczby odwiedzających o 60% w okresie 12stu miesięcy
 • zwiększenie sprzedaży produktu X w Internecie o 40% w ciągu najbliższych 6 miesięcy
 • pozyskanie 1000 nowych subskrybentów na newsletter w ciągu najbliższego roku
 • zdobycie 20 fanów na Facebooku w ciągu tygodnia

Sprecyzowanie tego, co chcesz osiągnąć, stworzenie planu jak to osiągnąć oraz mierzenie czy to osiągasz, to odpowiedzialny sposób zarządzania biznesem. To jest właśnie różnica decydująca o tym, czy Twój biznes odnotuje sukces, czy poniesie porażkę!

Twoje oczekiwania

Po luźnej rozmowie na temat planów biznesowych, przystępujemy do kolejnego kroku, jakim jest zapoznanie się z Twoimi oczekiwaniami wobec powstającego projektu.

Będę oczekiwał, abyś udostępnił mi materiały mogące ułatwić stworzenie witryny jak najbardziej odwzwierciedlającej Twoje wyobrażenia.

Szczególnie interesują mnie:

 • logotypy,
 • fotografie,
 • a także, inne strony www, które Ci się podobają,
 • wstępne informacje jakie mają być zawarte na witrynie.

Jeśli tak owych materiałów nie posiadasz, zaproponuje własne pomysły i rozwiązania napotykanych wyzwań.

Pamiętaj! Im dokładniej opiszesz swoje oczekiwania tym lepiej wykonam zadanie.

Zakładam także, że Twoja inwestycja jest przemyślana, przekalkulowana i świadoma. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze są to tanie usługi i nie chce, abyś poniósł porażkę lub miał uczucie zmarnowanych pieniędzy i czasu.

Żądam także podania zakładanego maksymalnego budżetu. NIE dlatego, żeby wiedzieć ile mogę "wydoić", ale po to, aby wiedzieć jak duże pole manewru mam w procesie tworzenia i promowania Twojej strony.

Jeśli Twój kapitał będzie niedostateczny na wykonanie wszystkich "korzystnych zadań", zaproponuję alternatywne działania rozłożone w czasie lub wspólnie zaplanujemy inne kampanie np. tańsze, ale trwające krócej itp.

Podsumownie rozmów

Jeśli znamy już założenia projektu możemy przystąpić do przygotowania propozycji.

Większość moich realizacji opartych jest na autorskim systemie zarządzania treścią.

Analizując sytuację indywidualnego zlecenia staram się zaproponować najlepsze rozwiązanie.

 

Projekt graficzny

System na, którym funkcjonują strony www - mojego autorstwa posiada szereg uniwersalnych funkcji, a cena za jego używanie wyjściowo wynosi 700 zł (pakiet standard+).

Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost ceny moich usług jest czasochłonność dodatkowym zadań do których zalicza się indywidualny projekt graficzny.

Jest współpracujesz ze mną (dostarczasz wiele materiałów) i prognozowany czas pracy nad "wyglądem" nie przekracza jednego dnia - cena nie ulega zwiększeniu.

W przeciwnym wypadku stosuję stawkę roboczo-godzinową, która wynosi 50 zł / h.

Inne koszty związane ze zleceniem

HOSTING

Zawsze proponuję umieszczenie witryny na serwerze jednego z moich ulubionych hostingodawców, aby mieć stały nadzór nad projektem.

Standardowo pobieram solidarną opłątę w wysokości 100 zł / rok.

Jeśli, jednak stopień obciążenia serwera przez Twoją stronę wzrośnie - proponuję podniesienie składki (wiążę się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów wobec hostingodawcy).

SERWIS

W pierwszym roku daję gwarancję należytego wykonania zadania, dlatego wszystkie usterki usuwam w ramach gwarancji.

Wytyczne i standardy zwłaszcza języka PHP ulegają cały czas zmianom - wobec czego muszę serwisować wszystkie realizacje.

Cena serwisu ustalana jest indywidualnie za rok z góry, ale z reguły jest to przedział cenowy 100 - 200 zł.

O każdych pracach "w tle" informuję mailowo.

Masz jakieś pytania? Zapraszam do kontaktu!