•  0
 •  246

SEO podstawy - od czego zacząć?

Pozycjonowanie stron www jest rozbudowaną dziedziną e-marketingu - polegającą na podejmowaniu działań mających na celu wypromowanie strony jak najwyżej w wynikach wyszukiwania (w tym artykule skupimy się na wyszukiwarce Google).

Cały proces jest bardzo rozbudowany i wymaga poświęcenia czasu na naukę oraz realizację założonych celów marketingowych. Podobnie jak w artykule o prowadzeniu fanpage na Facebooku - wymagana jest konsekwencja i plan działania.

Zakładam, że posiadasz podstawową wiedzę na temat działania wyszukiwarek internetowych, jednak nie na tyle zaawansowaną, aby planować rozbudowane kampanie pozycjonerskie.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w tej dziedzinie - zachęcam Cię do zapoznania się z obowiązkową (moim zdaniem) lekturą na temat SEO i wyszukiwarek internetowych.

W między czasie - jeśli posiadasz już swoje strony internetowe, możesz skorzystać z moich niżej wymienionych porad, aby rozpocząć podstawowe naturalne promowanie witryn w wyszukiwarce Google.

Ustal frazy z którymi chcesz być kojarzony

Jest to najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić. Google jest algorytmem (robotem), który interpretuje przede wszystkim treść Twojej strony internetowej.

Jeśli prowadzisz firmę zajmującą się np. sprzątaniem, przygotuj treść stron z odpowiednim tekstem nawiązującym do Twojej działalności tj:

 • sprzątanie domów,
 • sprzątanie pomieszczeń gospodarczych
 • czyszczenie pomieszczeń,
 • kompleksowa firma sprzątająca,
 • itp.

Unikaj powtarzania tych samych zwrotów!

Google wychwytuje powtarzającę się treści, a ich nadużywanie może spowodować obniżenie rankingu.

Pamiętaj, że content is the king. Przygotuj wartościową treść i sprytnie wkomponuuj w nią wybrane frazy. Jeśli spotkałeś się ze słowami kluczowymi - to nie musisz się na nich zbytnio rozczulać, bowiem nie mają one już tak dużego znaczenia w procesie ratingowania.

Jeśli rzetelnie podejdziesz do tematu - to już jesteś na dobrej drodze!

Dodaj stronę do indeksu Google

Aby to zrobić musisz posiadać konto w serwisie Google search console. Zweryfikuj swoją stronę (a właściwie to, że jesteś jej właścicielem). Możesz to zrobić na kilka różnych sposobów, ja polecam pobranie i przesłanie pliku weryfikacyjnego Google.

Jeśli posiadasz stronę wykonaną przeze mnie - jej wstępna konfiguracja pod kątem SEO będzie już gotowa.

Uzyskasz dostęp do panelu - umożliwiającego podgląd stanu indeksowania Twojej witryny. Przeglądając poszczególne sekcje panelu, natkniesz się na liczne podpowiedzi od Googl'a, które warto stosować.

Strony prowadzące pod Twoją domenę

Bardzo, bardzo ważną rzeczą wpływającą na rating Twojej witryny, są linki zewnętrzne wskazujące na Twoją domenę.

Z poczatku będzie ciężko, aby ktokolwiek cytował bądź linkował do nowo otwartej stronki, jednak jest kilka katalogów w których warto się znaleźć:

 • CEIDG - CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
  Rejestrując działalność gospodarczą automatycznie zostajesz dodany do rejestru firm na rządowej stronie. Wiele firm typu panorama firm itp. czerpie informację właśnie z tego spisu, dlatego bardzo ważną rzeczą i dobrą praktyką jest podanie linku do swojej strony internetowej! Zyskasz bardzo wiele cennych linków cenionych  przez algorytmy Google.
 • Lokalne strony internetowe z ogłoszeniami
  Znajdź witryny umożliwiające dodawanie ogłoszeń z aktywnymi linkami zewnętrznymi. Systematycznie dodawaj informacje na temat Twojej strony (najlepiej z merytorycznym tekstem) oraz odświerzaj ogłoszenia jeśli wygasły. Im większa ilość tego typu połączeń tym lepiej dla Ciebie!
 • Wymiana linków z właścicielami innych stron
  Warto znaleźć innych developerów, którzy wymienią się linkami. Jest to darmowa wzajemna reklama!

Załóż fanpage

O tym jakie są korzyści płynące z posiadania własnej storny na Facebooku oraz jakie są dobre praktyki pisałem w artykule Prowadzenie strony fanpage - dobre praktyki.

Nie podlega żadnej dyskusji, że media społecznościowe - niemal zdominowały przepływ informacji w internecie, a reklama nabrała całkiem innego wymiaru.

Ze względu na SEO, ponoć nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale pozwala na rozpromowanie strony a o to przede wszystkim chodzi.

A Ty co robisz, aby wypromować swoją stronę? Zapraszam do dyskusji.